Burdur Gölü Kurumakta

Göle Hayat Projesinden bir Cekim
Göle Hayat Projesinden bir Cekim

Burdur Gölü Türkiye’nin güneybatısında, “Göller Yöresi” olarak adlandırılan bölgede, etrafına kurulduğu Burdur şehriyle aynı adı taşıyan, Ramsar Sözleşmesi ile koruma altına alınmış bir göl. Ne yazık ki 20 yıl içinde tümüyle kuruma tehlikesiyle karşı karşıya.

 

Göl toplam hacminin yarısını kaybetti ve hızla çekilmeye devam ediyor. Burdur Gölü, onu besleyen akarsuların önünün tarımsal sulama için kesilmesinden, göl havzasında tarımsal amaçlı dip suyunun yanlış kullanımından ve iklimsel değişiklikten ötürü son 30 yıldır kuruyor.

 

 

Sorunlar..

Kaynak:burdurweb.com
Kaynak:burdurweb.com

Burdur Gölü böyle yok oluyor

Son 35 yılda üçte biri kuruyan Burdur Gölü, su seviyesini 12 metre 25 santim kaybetti.

Son yıllarda Akşehir Gölü ve Tuz Gölü gibi çok sayıda doğa harikasının göz göre göre kuruduğunu belirten uzmanlar, Burdur Gölü için acilen önlem alınması gerektiğini belirtti. Doğa Derneği Burdur gölünde yaşanan kuruma ile ilgili Göl Yoksa Burdur da Yok adında bir kitapçık yayımladı. Kitapçıkta gölde yaşanan tehlikeli sürece dikkat çekildi. Uzmanların verdiği bilgilere göre son 35 yılda Burdur gölü üçte bir oranında küçüldü, su seviyesini 12 metre 25 santim kaybetti. Havzada 1995'ten bu yana yağışlı bir döneme geçilmesine karşın gölün su seviyesinin düşmeye devam etmesi sorunun çok daha büyük olduğunu gösteriyor. Gölle ilgili bilimsel çalışmaların sonuçlarına göre, gölü besleyen akarsulardaki suyun barajlarda tutulması ve yer altı sularının sondaj kuyularıyla aşırı miktarda çekilmesi, gölün sonunu hazırlıyor. 

GÖL KURURSA, DİŞLİ SAZANCIĞI BALIĞININ NESLİ TÜKENECEK 
Burdur Gölü kuruduğu takdirde dünyada sadece burada yaşayan Burdur dişli sazancığı adlı balığın nesli yeryüzünden silinecek. Öte yandan, gölün ev sahipliği yaptığı nesli küresel ölçekte tehlike alındaki dik kuyruk ve öteki sukuşu türlerinin yaşam alanı daralacak. Gölün yarattığı nem ve mikroklima etkisinin ortadan kalkmasıyla, Burdur'un lokomotif sektörleri tarım ve hayvancılık da büyük zarar görecek. Doğa Derneği Genel Müdürü Engin Yılmaz, yaptığı açıklamada Burdur Gölü'nü kaybetmemek için acilen harekete geçilmesi gerektiğinin altını çizdi. Son yıllarda Akşehir Gölü, Tuz Gölü gibi pek çok gölün kurumasına seyirci kalındığını söyleyen Yılmaz, Burdur Gölü içinse henüz çok geç değil. Doğa Derneği, 'Burdur Gölü'nü Kurtarma Projesi' ile bunu başarmayı hedefliyor ve Burdur'daki tüm taraflarla birlikte çalışıyor. Burdur Gölü'nü korumak için hazırlanmış bir sulakalan yönetim planı var ve yerel taraflar gölü korumak için yoğun olarak çalışıyor. Ne var ki bu çalışmalar asıl sorunu çözmüyor. Akarsular üzerindeki barajlar ve yeraltı sularının aşırı kullanımı nedeniyle göle yeterince su ulaşmıyor. Böylece göl kuruyor. Doğa Derneği, Burdur Gölü'nü korumak için hazırlanan yönetim planının havzadan göle daha fazla su ulaşmasını sağlayacak şekilde gözden geçirilmesi gerektiğini savunuyor. dedi. CİHAN

 

 

Atatürk Köşesi ☪

Dernek:

Kameramizdan..

Tavsiyeler


Namaz Vakitleri

Duyuru

Su an duyuru bulunmamaktadir.

 

Hayat PAYLAŞınca Güzel

Sitemize beğendinizmi?