Kasabanın karşılaştığı sorunlar ve geleceği

Ek Güncelleme: Belediyelik 2014 Yillinda Kalkmistir!

Tarih: 15.07.2012

Sorun Tespiti

Kasabamızın şu an en büzük sorunlarından biri iş sahasının bulunmamasıdır
İş sahasıda bulnmayınca dışarıya göç artıyor, geri kalan nüfus azalıyor, zamanla yaşlı nesilerde bu dünyadan göçüp gidiyor. 
Fakat asıl mesele tek sorun tespiti değildir, asıl mesele bu gidişata dur demek için hep beraber çözüm aramaktadır
Bizim Kasabaya gerekli olan şeyler ne daha çok parkdır nede daha çok yollar, kasabanın nüfusu gitikçe dağıldığı müddetçe sonuçta kimseye yararı olmayacak ve kasaba yazlık bir tatil köyünden de ileri gidemeyecektir. 
Bizim insanımıza sorun deyince saymasına iyi bilir, fakat çözüm deyince genelde susar, suçlular deyince gösterir, sen şimdiye kadar bizim kasaba için ne yaptın deyince yine susar, tabii ki siz farklı olabilirsiniz sayın değerli okuyucumuz.
Demek istediğmiz, baştada belirtiğimiz gibi, hepimizimin bu sorunun ucundan tutması gerekir ve ilgilendirmesi gerekir. 
Çünkü yetersiz ilgide sorunlardan biridir. 

Kimler başta yardımcı olabilir?
İlk fırsata Belediyemiz olmak üzere, bu işsizlik sorununu bozmak isteyen vatandaşlarımız bir araya gelmelidir ve aynı zamanda bu işin içine Avrupalı Güneyliler Birliği de sokulabilir. 
Ayrıca Kasabamız halkından hem Türkiyede hem Avrupada bir sürü Güneyli İş adamları vardır destek olabilecek.

Eski alışkanlıklar bozulmalı
Ondan sonra eski anlayışlar bozulmalıdır ve yeni fikirler üretilmelidir, yani demek istediğimiz şu, mesela bir işçi şimdiye kadar bir tarlada tek domates ile patates ektiyse, şimdi içine
alternatifler de almaya da göz önünde bulundurmalıdır. 

Araziler 
İlk başta iyi bir temel olması için, ve zaman açısından da tasarruflu olmak için, küçük arazilerin birleştirilse daha iyi olabilir. Aksi taktirde insanlar Kasabanın bir ucundan öbür ucuna gidene kadar dünya kadar zaman kaybedecek ve aynı zamanda bu yakıt yüzündende çok pahalıya mal olacaktır. 

Kooperatifler
Bir örnek verelim: Ne zaman daha az yorulursunuz?  1 Masaya kendiniz taşıncayı mı veya 2 kişi olarak taşıncayı mı? 
Yani daha az sıkıntıya girmek için ve daha kolay sorunlar çözmek için küçük kooperatifler başta iyi bir düşünce olabilir, hem bu sayede daha da çok arazi bu işin içine sokulabilir, malzemeler beraberce kulanabilinir ve sonuçta daha tasarruflu olmuş olur. 

Çiftcilik
Çiftcilik deyince zaten Kasabamızda yeterince var diyenler olabilir aralarınızda, fakat bizim bahsetmek istediğmiz çiftcilik biraz daha farklı bundan. İşçiler ürünlerin sayısını artırmaya çalışmalıdır, eski makineleri daha iradeli çalışan makinelerle değiştirmelidir, eğer değişmediyse henüz. 
Geleneksel yetiştirilen ürünlerin artık daha kar getirip getirmediği yenden düşünmelidir ve alternatifler aranmalıdır. Mesela geniş kapsamda mantar üretimi. Dünyada çok farklı farklı mantar türleri bulunmaktadır. Bazı mantarlar yenilebilinir, bazıları ise ilaç olarakta kullanılmaktadır. Fakat dikkat edilmesi gerek şeylerden biri tabii ki bazılarının zehirli olmasıdır, o yüzden bilinçsiz bir şekilde ele alınmaması gerekir bu işin. 
Burda paylaştığımız mantar fikri, tabii ki bir sürü alternatiflerden tek biridir, ama ilgilenen arkadaşları bir düşünce başlangıcı olabilir.

Hayvancılık
Hayvancılık nerdeyse Türkiyede artık bitmiş durumdadır.
Fakat bazı hayvan sahipleri birleşirse, ve mesela çayırda geniş kaplı bir hayvan besleme merkezi oluşturabilinirse belki ilerleme olabilir. Ayrıca balık üretimide göz önünden geçirilmelidir

Finansman
Fınansal destek değişik sponsorlardan, iş adamlarından, katılımcılardan gelebilir ve Belediye tarafından da siyası tarafına aydınlanması için de araştırılmalıdır bizim düşüncemize göre. 

Eğer..
Eğer kimse şimdiye kadar olduğu gibi ilgilenmezse, 
kasabanın gidişi hiçte iyi olmaz. Zaten şimdi bile gençlerimize orada tutan tek şey anneleri,babaları,nineleri ve dedeleridir, ve birkaç başka tanıdıkları. Onlarda oradan değişik nedenlerden dolayı ayrılırsa, artık onları orda bağlayan şeyler daha da azalır, kalmak isteseler bile para ve iş sorunu olur. 

 

Gelin birlikte çalışalım ve sorunları çözümler arayalım, 
yoksa birgün hepimiz pişman oluruz.


Atatürk Köşesi ☪

Dernek:

Kameramizdan..

Tavsiyeler


Namaz Vakitleri

Duyuru

Su an duyuru bulunmamaktadir.

 

Hayat PAYLAŞınca Güzel

Sitemize beğendinizmi?