Bahar Bilge

Hayati

Bahar Bilge 1989 İzmir doğumludur. İlköğretim yıllarında tiyatro, voleybol ve müzikle ilgilendi. Bu esnada şiir ve denemeler yazmaya başladı. Ortaöğretimini Buca Gürçeşme Yabancı Dil Ağırlıklı Lisesinde tamamladı(2003-2007). Bu yıllarda İzmir ili çapında düzenlenen şiir yarışmasında 'deprem' konulu 'Son Umutta Hayat' isimli şiiriyle 1. oldu. Lisans eğitimini Muğla Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünde yaptı(2007-2011). 2010-2011 yıllarında lisans eğitimiyle birlikte Pedagojik Formasyon aldı. 2008' de üniversite yıllarında yaptığı Edebiyat Topluluğu başkanlığı sırasında birçoğunun projeleri ve düzenlemeleri ona ait olan türkü geceleri, şiir geceleri, şiir yarışmaları, yardım kampanyaları, geziler, paneller, konferanslar, düzenledi ve birebir hepsinin içinde görev aldı. Aynı zamanda üniversitenin sunuculuğunu üstlendi. 2009-2012 yılları arasında Muğla Gençlik Merkezi bünyesinde bulunan Hayalhane 2 Oyuncuları adlı tiyatro grubunda oyunculuk yaptı. Üniversite tez çalışması olarak Burdur'un Yeşilova ilçesine bağlı Güney Kasabasında, kitabın da konusu olan bir kültür araştırması gerçekleştirdi, Alanda yaklaşık 5 aylık bir çalışmanın ardından 2 sene içerisinde bu çalışmayı kitap haline getirerek siz değerli okurlara sundu. Başkent İletişim Akademisi spikerlik-sunuculuk programını tamamladı. Bahar Bilge, İzmir'de yaşıyor. 

'Masallar bir çocuğun hayattaki ilk gerçekleridir. Hayal etmeyi, sevmeyi, mücadele etmeyi hep onlarda öğrenirler. Aynı zamanda büyüklerimizin ise gerçeklerden kaçıp, nefes aldıkları zaman boşluklarıdır masallar. Küçükten büyüğe dinlenmeli ve o eski yitirilmiş, evlerde gaz lambası yanan karanlık akşamlarda olduğu gibi, anlatılmaya devam edilmelidir...' 
(Tanıtım Bülteninden)

Ilk kitabinin imza gününü okudugu okulda yapti


 


Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünden 2011 yılında mezun olan Bahar Bilge, tez için hazırladığı ilk kitabının imza gününü mezun olduğu okulda yaptı. Üniversite Fen Fakültesinde düzenlenen "Burdur'un İncisi Güney" kitabının imza gününe çok sayıda öğrenci ve öğretim görevlisi katıldı.
Fakülte binası konferans salonunda okurları ile söyleyişi yapan 25 yaşındaki Yazar Bahar Bilge,Kitaplarını imzaladı. Okurlarıyla sohbet eden Bilge, ilk kitabı hakkındaki soruları da cevaplandırdı.
Gazetecilere açıklama yapan Bahar Bilge, ilk kitabının üniversitede tez çalışması nedeniyle başladığını söyledi. Doğduğu şehri tanıtan ve kalıcı bir eser oluşturduğunu belirten Bilge, “Kitap, Burdur’un Güney adlı beldesi hakkında kültürel mahiyet, düğün-dernek her şeyi barındırıyor. Ben İzmir’de doğup büyüdüm. Aslen Burdurluyum. Böyle bir çalışmaya başlayacaksam önce doğduğum, büyüdüğüm yerden başlamalıyım diye düşündüm. Daha önce o yörede böyle bir çalışma yapılmadığını öğrendikten sonra karar verdim. bugün çok gururlu bir günümdeyim. Çünkü hem doğduğum yere kalıcı bir eser bırakmış oluyorum, hem de o yörede araştırma yaptığım süre içinde oradaki insanlarla tanıştım ve onlardan çok şey öğrendim” dedi.
Kitabın basım aşaması ile birlikte 3 yıllık bir çalışma sonrasında yayın hayatına geçtiğini ifade eden Bilge, "Kitap yaklaşık 3 senemi aldı. Eğer nasip olursa ilerleyen zamanlarda da böyle bir çalışmaya adım atmak istiyorum. Daha öncesinde bulunduğum ve başkanlığını yaptığım Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Edebiyat Topluluğundan böyle bir davet geldi. Aslında 4 yılı aşkın bir süre Muğla'da olduğumdan dolayı burası evime geri dönüş oldu diyebiliriz” dedi.

BAHAR BİLGE KİMDİR?

1989 İzmir doğumlu Bahar Bilge, ortaöğretimini Buca Gürçeşme Yabancı Dil Ağırlıklı Lisesinde tamamladı. İzmir genelinde düzenlenen şiir yarışmasında 'deprem' konulu 'Son Umutta Hayat' isimli şiiriyle 1. oldu. Lisans eğitimimi Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünde yaptı. 2010-2011 yıllarında lisans eğitimiyle birlikte Pedagojik Formasyonunu da tamamladı. 2008’de Edebiyat Topluluğu başkan yardımcısı olup 2009’da başkanlığa geçti ve iki yıl aktif olarak toplulukta görev yaptı. 2009-2012 yılları arasında Muğla Gençlik Merkezi bünyesinde bulunan Hayalhane 2 Oyuncuları adlı tiyatro grubunda oyunculuk yaptı. 2010’da üzerinde çalışmaya başladığı, ‘Burdur’un İncisi Güney’ adlı bir kültürel araştırma kitabını yazdı. 

IHA

Güney Belediyesinde

Güney Beldesi Belediye Başkanı Sayın Cemal Altay' a kitap takdimi
Güney Beldesi Belediye Başkanı Sayın Cemal Altay' a kitap takdimi

Atatürk Köşesi ☪

Dernek:

Kameramizdan..

Tavsiyeler


Namaz Vakitleri

Duyuru

Su an duyuru bulunmamaktadir.

 

Hayat PAYLAŞınca Güzel

Sitemize beğendinizmi?