Hemşerimiz ve Gururumuz

Mustafa Ali Balbay
(d. 8 Ağustos 1960,) Cumhuriyet Vakfı Yönetim Kurulu üyesi, Cumhuriyet Gazetesi Yayın Kurulu üyesi, Cumhuriyet Gazetesi eski Ankara Temsilcisi, Cumhuriyet Gazetesi'nin başsayfasında Gündem adlı köşenin yazarı. Daha önce, gazetenin aynı sayfasının aynı yerinde, 24 Ocak 1993'te bombalı suikast sonucu öldürülen Uğur Mumcu'nun Gözlem başlıklı köşe yazıları yayımlanmaktaydı. 

AILESI 
Babasının adı Fevzi, annesinin adı Melek'tir.
Esi Gülsah Balbay ile iki cocuklari vardir, Yagmur ile Deniz Balbay. 

 

HAYATI

08.08.1960'da Burdur'un Yeşilova ilçesi Güney Kasabasında dogdu. İlk okulu Güney Kasabasında bitirdi. 1971 BURDUR depreminden sonra ailesi ile beraber Nazilli'ye taşınmıştır. Orta okulu, Nazilli Yenimahalle Ortaokullunda; ve liseyi, Nazilli Lisesinde bitirmiştir. 1977 Ege Üniversitesine girdi. Gazeteciliğe 1980'de İzmir'in bölgesel yayın organı Gazete İzmir'de başladı. 1981 yıllında Ege Üniversitesi iletisim fakültesini birincilikle bitirdi. 1981'de Milliyet Gazetesi İzmir bürosuna geçti. 1985'de Cumhuriyet Gazetesi İzmir bürosuna istihbarat şefi olarak geçti. 1989'da Ankara'ya geldi. Cumhuriyet Gazetesi Ankara bürosunun haber müdürlügüne üstlendi. 1992'de İstanbula gitti ve Cumhuriyetin haber merkezi müdürlügüne üstlendi. 1993'de yeniden Başkent'e geldi ve Cumhuriyet Gazetesinin Ankara temsilcisi oldu. 9 Nisan 2010'da yürümekte olan Ergenekon Soruşturması nedeniyle Cumhuriyet Ankara Temsilciliğinden alınmıştır. 2011 yılında Cumhuriyet Halk Partisi (CHP)'nden İzmir 2.'ci bölge ikinci sıra adayı olan Mustafa Balbay, yüzde 35.8 oy alan partisinden milletvekili olmayı garantiledi.

Resim Kaynak: Facebook: Güney Internet Cafe ©
Resim Kaynak: Facebook: Güney Internet Cafe ©

ÖDÜLLERİ ve Tesekkür Belgeleri

-Sertel Demokrasi Ödülü, 2004

- Dil Ödülü, 2009
- Aydin Insan Ödülü, 2013

 

Sertel Demokrasi Ödülü, veya Sertel Ödülleri, 
yıllık olarak  Türkiyede demokrasiyi ve bağımsiz laik hukuk devletini savunan bir gazeteci veya bilim adamı ile bir kuruma verilen ödüllerdir. 

 

Mustafa Balbay'a 2009 DİL Derneğinin ÖDÜLÜNÜ alan kişiler arasında yer almıştır. 

 

 

TELEVİZYON'DA

CHP İzmir Milletvekili ve Cumhuriyet yazarı Mustafa Balbay, Halk TV'de ekranlara gelen Şaban Sevinç ile Basın Koridoru programıyla ekranlara geri dönüyor. Tutuklanmadan önce TRT, NTV ve Emin Çölaşan ile ART televizyonunda yaptığı Ankara Rüzgarı programı ile tanınan Balbay, daimi konuk olarak katılacağı Basın Koridoru programında gündemi yorumlayacak.

Kaynak: odatv.com

 

 

FB Sayfasi

Resmi Sitesi:


Atatürk Köşesi ☪

Dernek:

Kameramizdan..

Tavsiyeler


Namaz Vakitleri

Duyuru

Su an duyuru bulunmamaktadir.

 

Hayat PAYLAŞınca Güzel

Sitemize beğendinizmi?