İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi, Ergenekon Davası'nın tutuklu sanıklarından CHP Zonguldak milletvekili Prof. Mehmet Haberal, İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, emekli tuğgeneral Veli KüçükCHP İzmir milletvekili ve gazeteci Mustafa Balbay, gazeteci Tuncay Özkan ve emekli orgeneral Hurşit Tolun'un tahliye taleplerini reddetti.

Ergenekon davasında 3. yargı paketi olarak bilinen yeni yasal düzenleme kapsamında Hayrettin Ertekin, Muzaffer Şenocak ve Bora Ballı'nın ise tahliyesine karar verildi. Tutukluluk hallerinin devamına karar verilen 65 sanıktan CHPmilletvekilleri Mustafa Balbay veMehmet Haberal ile Tuncay Özkan, Erkan Önsel başta olmak üzere sanıklar taşkınlık çıkardı.

 

HABERAL FENALAŞTI

Mahkeme heyeti tahliye talepleri hakkındaki kararını okuken Mehmet Haberal fenalaştı. Haberal'a ilk müdahaleyi tutuklu sanıklardan Fatih Hilmioğlu yaptı. Hilmioğlu, Haberal'ın tansiyonunu ve nabzını kontrol ederken yine tutuklu sanıklardan Mustafa Balbay ve Hayrettin Ertekin'in de aralarında bulunduğu bazı sanıklar, yardımcı olmak için orada hazır bekledi. Daha sonra da duruşma salonu önünde bekleyen 112 sağlık ekibi, duruşma salonuna alınarak Haberal'a müdahale etti.

Tutukluluk halinin devamına karar verildiği açıklandıktan sonra Tuncay Özkan, bu karara "Bunlar doğru gerekçe değil, bana suçumu söyleyin, yaptığınız yasaya aykırıdır" deyince jandarma tarafından salondan çıkartıldı.

Tutuklu sanık Mehmet Demirtaş da buna tepki göstererek "Mağrur olmayın Allah var" diye bağırdı. Demirtaş da sinirli hareketleri nedeniyle duruşma salonundan çıkartıldı.

Durmuş Ali Özoğlu ile ilgili karar okunurken ise CHP milletvekili, gazeteci tutuklu sanık Mustafa Balbay, seyircilerin bulunduğu bölüme koşarak "Buradan hasret ve hüzünle ayrılmayın. Burada yargılama yok, yargılama işkencesi var. Biz hukuk ve adaleti size emanet ediyoruz. Herkesten rica ediyorum; son 10 duruşmanın zabıtlarına bakılsın. Her şeyimizi alabilirler hatta özgürlüğümü bile ama moral gücümüzü asla alamazlar. Ayrıca son çıkan yasa ile birlikte kimler serbest kaldı, kimler içeride...Katiller serbest kaldı, bizler içerdeyiz; bunu da unutmayın. Dışarı çıkarken taşkınlık yapmayın, sakın malzeme vermeyin" dedi.
 

"BİZİM ÖZGÜRLÜĞÜMÜZ, TÜRKİYE'NİN ÖZGÜRLÜĞÜDÜR"

Doğu Perinçek de karara tepki göstererek "Burası mahkeme değil" dedi. Erkan Önsel ise seyircilere seslenerek "Bu karar göstermiştir ki bizim özgürlüğümüz, Türkiye'nin özgürlüğüdür" dedi. Önsel de mahkeme salonundan çıkarıldı.

BALBAY KOLTUKTAN KOLTUĞA ZIPLADI

Salonda yaşanan gerginlik nedeniyle Mahkeme Başkanı Hüsnü Çalmuk duruşmaya ara verdi. Aranın ardından Mustafa Balbay'ı dışarı çıkartmak isteyen jandarma görevlileri ile Balbay arasında zaman zaman tartışmalar yaşandı. Diğer sanıklar da tartışmaya müdahil olunca duruşmayı izlemeye gelen seyirciler, alkışlarla protesto etti. İzleyiciler, "Dokunma, milletin vekiline dokunamazsın" diyerek jandarma görevlilerine bağırdılar. Balbay'ın milletvekili olması da görevlilerin müdahale etmesine engel oldu. Yine de etrafını çeviren görevliler Balbay'ı ikna etmeye çalışırken Balbay da koltuktan koltuğa zıplayarak izleyicilerle konuşmaya ve mesajlar vermeye devam etti. Mahkemenin kararına tepki gösteren bazı tutuklu sanıklar, Gençlik Marşı'nı okudu.

CHP milletvekilleri, bazı avukatlar ve izleyiciler de duruşma salonu dışına çıkarak kararı protesto etti. Topluca okunan Gençlik Marşı'nın ardından CHP milletvekili Birgül Ayman Güler, basın açıklaması yaptı.
 

MAHTEME BAŞKANINA "LAN"

Aranın ardından salona gelen heyet; avukat ve basın mensuplarının haricindeki kişilerin salona sokulmamasını istedi. Salona girmek isteyen CHP milletvekili heyeti, duruşma kapısından bağırmaya başladı. Vekiller, jandarma görevlilerine hakaret etti. Bağırmaların devam etmesi üzerine mahkeme başkanı Çalmuk, duruşma disiplinini bozanları dışarı çıkarmaya yetkili olduğunu ifade etti. Jandarma görevlilerine kimseyi içeri almaması yönünde talimat veren Çalmuk'un bu hareketi de CHP'li vekilleri durdurmaya yetmedi. Mahmut Tanal, mahkeme heyetine yönelik hakaretlerine devam etti. CHP'li vekillerdan biri Çalmuk'a "Sen üstün müsün? Tarihe geçiyorsun. Lan AKP milletvekillerinden biri gelse içeri almayacak mısın?" dedi.


Duruşma, 30 Temmuz 2012 tarihine ertelendi.
http://www.haberler.com/ergenekon-da-tahliye-yok-3819023-haberi/ 

 

 

Atatürk Köşesi ☪

Dernek:

Kameramizdan..

Tavsiyeler


Namaz Vakitleri

Duyuru

Su an duyuru bulunmamaktadir.

 

Hayat PAYLAŞınca Güzel

Sitemize beğendinizmi?