1000.Gün

...ve 1001.Gün...

Sekiz adıma bir adım, tek kişilik bir hücre...Daktilosunun tuşlarına basamadan, yani nefes almadan geçirilen onlarca zaman..."Zil çaldı, artık gitmelisin baba..." sözüyle yaralanan bir baba yüreği...Ayda yalnızca 45 dakika gardiyan nezaretinde biraraya gelebilen bir aile...Terör beni yaraladı, terör yaralısıyım diyen gazeteci Mustafa Balbay...O tam 1001 gündür Silivri Cezaevin'de...İzmir'deyse onsuz geçen hergün için bir karanfil vardı seçmenlerinin elinde...
Ahmet Taner Kışlalı oda komşusuydu...Uğur Mumcu'nun köşesinde kaldığı yerden devam etmişti Mustafa Balbay...Cumhuriyet Gazetesi'nin Ankara Temsilcisiyken tutuklandı..."Terör onları öldürdü ama beni yaraladı demişti" son konuşmasında...

Demirparmaklıklı günler başladığında oğlu Deniz 8 aylıktı, kızı Yağmur 8 yaşında...Deniz 4 yaşına geldi, Yağmur 11 yaşına...Onlar için mutluluk ayda sadece 1 gün 45 dakika...45 dakika sonundaysa minik Deniz "Zil çaldı, artık gitmelisin baba" diyor uzaktan tanıdığı babasına... 

**Sekiz adıma 1 adım, tek kişilik bir hücrede geçiyor son 277 gündür Balbay'ın hayatı...1001 gündürse demir parmaklıkların ardında..."Gazetecilik faaliyetleri" nedeniyle orda olduğunu söylüyor, ama tükenmez kalemin mürekkebi tükenmek bilmiyor Balbay'a...Mektuplarla ulaşıyor okurlarına...

Hukuçular Balbay'ın durumunu insan hakları ihlali olarak nitelendiriyor...

HÜSEYİN ERSÖZ - BÖYLE BİR KİŞNİN YAKLAŞIK 1000 GÜNDÜR ÖZGÜRLÜĞÜNÜN KISITLANMIŞ OLMASINI ANLAMLANDIRMAK MÜMKÜN DEĞİL.
BUNU İNSAN HAKLARI İHLALİ OLARAK NİTELENDİRMEKDE MÜMKÜN. ZİRA BÖYLESİNE UZUN TUTUKLULUK SÜRELERİNİN AİHM'İN 5 İNCİ MADDESİNİ İHLAL EDİYOR. +UĞUR POYRAZ

Gazeteci Ahmet Abakay'sa, "tutuklu gazetecilerin çocuklarına bunu yapanlar ilerde nasıl hesap verecek?" diye soruyor...

AHMET ABAKAY - BİR ÜLKEDE ZALİM DEVLET OLGUSU BU TÜR OLAYLARLA ORTAYA ÇIKIYOR. 
BU İKTİDARIN SAHİPLERİ ÇOCUKLARINI DÜŞÜNSÜNLER. BALBAYIN, TUNCAYIN, NEDİMİN, AHMETİN ÇOCUKLARI ONLARIN ÇOCUKLARINDAN HESAP SORACAKTIR. KÖTÜ BİR MİRAS BIRAKIYORLAR...

**1001 gündür demirparmaklıklar ardında olan Mustafa Balbay için seçmenleri de biraradaydı...Ondan biraz uzakta, ama bir o kadar da yakında...

Ellerinde kırmızı karanfillerle buluştular Gündoğdu Meydanı'nda...Tam bin karanfil bıraktılar onun için Cumhuriyet Ağacı Heykelinin altına...CHP'den milletvekili arkadaşları da oradaydı... Grup Başkanvekili Muharrem İnce, "1000 gündür delil mi toplayamadınız?" diye sordu..."Bizi susturamazsınız" diye konuştu...

İZMİR'DEN CHP ADINA SESLENİYORUM. BELEDİYELERİMİZDE OPERASYON YAPABİLİRSİN, MİLLETVEKİLLERİMİZİ TOPLAMA KAMPINDA ESİR EDEBİLİRSİN AMA KUVAYİ MİLLİYENİN PARTİSİNİ SUSTURAMAZSIN BOYUN EĞDİREMEZSİN. 

***Bu arada Cumhuriyet Halk Partisi'nin internet sitesi'nde de tutuklu milletvekilleri Mehmet Haberal ve Mustafa Balbay unutulmadı. Dün Siteye girenler,ilk sayfada " Siz milletvekilli seçtiniz AKP hukuku hapsetti. Balbay 1000 gündür silivri'de hücrede, Haberal,Silivri toplama kampında" yazısı ile karşılaştı.

 

Balbay Yazdı..

İzmir Mitingi
İzmir Mitingi

Mustafa Balbay | Bindönümünün Ardından...

Silivri davalarında yargılanan pek çok kişi gibi ben de tutuklulukta bininci günü doldurdum.

“Bindönümü” nedeniyle 30 Kasım haftası boyunca ortaya konan tepkilerle ilgili kendimle değerlendirmeler yaparken şunun altını çizdim:

Bir konu sorun olarak masaya yatırılmışsa, çözüm başlamış demektir.

Haksız tutuklamaların ve uzun tutukluluk sürelerinin artık dava konularının da önüne geçtiğini, sağduyu sahibi her kesim kabul ediyor. Öyle ki; Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) bu hükümet döneminde atanan hâkim dahi, oradan bakınca gerçeği yüksek sesle söylemeye başladı.

Gerçek şu:

Uzun tutuklulukta AİHM birincisiyiz!

***

Gazetelere günde ortalama iki saat ayırıyorum. 30 Kasım haftasında bu süre biraz daha uzadı. Televizyon haber programlarını da kaçırmamaya çalıştım. Bindönümünü konu alan bütün meslektaşlarıma teşekkür ediyorum. Tek tek isimleri yazmayı düşündüm, sütun yetmeyecek. Yersizliğime versinler.

Meslektaşlarım da yer yer vurgulamış, ben de yeri geldikte dile getiriyorum; ben, yargılanmaktan kaçınmıyorum. Ama şu anda devam eden süreç adil bir yargılama değil. Başta da dikkat çektiğim gibi, artık davaların konusu değil, davalardaki haksızlıklar öne çıkmış durumda. Bu haksızlıklar kaldırıldığında zaten geriye ciddi, kendi içinde bütünlüğü olan bir dava konusu da kalmayacak.

Ben, öncelikle bir gazeteci olarak bindönümünü dile getiren bütün meslektaşlarıma karşı kendimi ayrıca sorumlu hissediyorum. Ankara’da gazetecilik yapanların ya da gazetecilikte yolu Ankara’dan geçmiş olanların beni daha iyi anlayacağını düşünüyorum. Bir gazeteci, haber çevresi ve arşivi kadar vardır.

Gazetecilik deyimlerinden biridir; “Selam verdim almadı, belge değildir diye”.

Yayımlanan 26 kitabımdan 7’si sadece ve sadece belgelere dayalı. Gazeteciliğin günlük olağan akışı içinde bir belgeye ulaştığımda aklımdan 4 şey geçerdi:

Manşet olur, köşe yazısına malzeme olur, genişletilirse dizi olur, bu tür bilgi belgelerle birlikte kitap olur.

Hiçbir maddi çıkara ya da özel hesaba dayalı olmayan bu birikimden suç unsurları üretilmek isteniyor.

Ucu açık yargılama evrelerinde bunu kabul etmedim, ömrümün sonuna kadar da etmeyeceğim.

Gazetecilik yapma biçimiyle ilgili her türlü eleştiriye elbette açığım. Bu konuda da söyleyecek sözüm var. Ama bu eşit koşullarda ve meslek sürdürümünde yapılabilecek bir şey.

O özgürlük günlerinin gelmesini bu nedenle de çok istiyorum.

***

1000. günün dolduğu 30 Kasım sabahı, demir kapı şangırdadı. İçeri giren görevli seslendi:

“Ziyaretçiniz var.”

CHP Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan gelmiş. Sarıldık, kucaklaştık. 15 yıl önce ilk Artvin’e konferansa gelişimi, Kafkasör yaylasını konuştuk.

Bayraktutan pek çok milletvekilinin adını saydıktan sonra, “Yani gelişimi bütün milletvekillerimizin adına say” dedi. CHP’nin, sembol isimlerle birlikte öne çıkan uzun tutukluluk sorununu, genel bir insan hakları ihlali olarak gündeme taşımasının sonuç vereceğine inanıyorum.

Hapiste yapayalnızken bir şekilde kendimi çoğaltarak yalnızlığı aşmaya çalışıyorum. Dışarıda seslerin yükseldiğini, çoğaldığını hissetmekse hücreyi koca bir meydana çeviriyor. 29, 30 Kasım, 1 Aralık’ta Ankara, İzmir, İstanbul’dan duyduğum seslerin etkisi böyle bir şeydi.

4 Aralık İzmir mitingini selamlamadan geçemeyeceğim.

Silivri’de izleyebildiğimiz kanallar çok az bir bölümünü canlı verse de havayı solumama yetti.

İzmir’in gerek kentteki gerekse Türkiye’deki bütün baskılara, haksızlıklara başkaldırışını gururla izledim.

O günden beri düşünüyorum…

Ne yapsam da Gündoğdu Meydanı’ndaki on binlerin heyecanına bir nefes katsam…


**Cumhuriyet

Atatürk Köşesi ☪

Dernek:

Kameramizdan..

Tavsiyeler


Namaz Vakitleri

Duyuru

Su an duyuru bulunmamaktadir.

 

Hayat PAYLAŞınca Güzel

Sitemize beğendinizmi?