Ilgili Haber

18 Mart 2009  A.A

Bağımsız Tunceli Milletvekili Kamer Genç, “Ergenekon” soruşturması kapsamında tutuklanan Cumhuriyet Gazetesi Ankara Temsilcisi gazeteci Mustafa Balbay'a ait olduğu iddia edilen günlüğü, TBMM gündemine taşıdı.

 

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığına soru önergesi sunan Genç, bir internet sitesinde, Balbay'a ait olduğu iddia edilen günlüğün yayınlandığını hatırlattı.

 

Genç, bu günlüğün, Balbay'a ait olduğunun nasıl ve hangi delillerle kanıtlandığını öğrenmek isteyerek, “Halen tutuklu bulunan Mustafa Balbay'ın bu konuda ifadesi alınmış mıdır? Halen açıklanmamış bir iddianamede yer alan bu günlükler, kimler tarafından basına sızdırılmıştır? Sorumlular hakkında ne gibi işlem yapılmıştır?” diye sordu.

 

 

TBMM Sayfasindan alinti

..
..

Soru Önergesinin Metni ve cevabi

Aşağıdaki sorularımın aracılığınızla Başbakan tarafından sözlü olarak cevaplandırılmasını saygılarımla arz ederim.


BAĞIMSIZ Tunceli Mv.KAMER GENÇ 

                                                                                                                  Tunceli

Tempo 24 adlı İnternet sitesinde yapılan yayında, Cumhuriyet gazetesi Ankara Temsilcisi Mustafa Balbay'a ait olduğu iddia edilen darbe günlükleri yayınlanmış ve çok geniş bir şekilde Türkiye'deki bütün görsel ve yazılı basında yer almıştır.

1) Bu günlüklerin Mustafa Balbay'a ait olduğu nasıl ye hangi delillerle kanıtlanmaktadır?             

2) Günlüklerde yer alan ifadelerin, günlüklerde adı geçen kişilere ait olduğu hangi delillerle kanıtlanmaktadır?

3) Hâlen tutuklu bulunan Mustafa Balbay'ın bu konudaki ifadesi alınmış mıdır?

4) Bilgisayarlarda yazılı metinlerin bir kısmını veya tamamı değiştirilerek yerine yeni metinler ilave etme olanağı olduğuna göre, bu günlük ve konuşmalarda adı geçen kişilere yapılanları benimsiyor musunuz?                       

5) Hâlen açıklanmamış iddianamede yer alan bu günlükler kimler tarafından basına sızdırılmıştır? Sorumlular hakkında ne gibi işlem yapılmıştır?

5.- Tunceli Milletvekili Kamer Genç’in, İstanbul Büyükşehir Belediyesinin bir ihalesine ilişkin Başbakandan sözlü soru önergesi (6/1294) ve Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün’ün cevabı

Türkiye Büyük Millet Meclisi BaşkanlığınaSANAYİ VE TİCARET BAKANI NİHAT ERGÜN 

Sayın Genç’in, Sayın Mustafa Balbay’la ilgili sorusuna cevap veriyorum:
İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülmekte olan bir soruşturma çerçevesinde ilgili kişilerle ilgili gözaltılar ve yargılamalar yapılmaktadır. Dolayısıyla buradaki sözü edilen iddialar, açıklanan iddianamede hangi deliller ve hangi nedenlerle kişilerin suçlandıkları ifade edilmiştir. Kişilerin neyle suçlandıklarını bilmemesi, delillerin toplum tarafından bilinmemesi diye bir şey söz konusu değildir. Dolayısıyla iddianameyi okuyanlar, açıklanan iddianameyi okuyanlar, bu kişilerin hangi delillerle ve hangi suçlamalarla suçlandığını bilmektedirler. Soruşturmanın gizliliği çerçevesinde yürütülen konuları ise bizim burada tartışma imkânımız yoktur. Ancak bu çerçevede yürüyen davalarda şu sözler çok sıkça söylenmektedir: “Neyle suçlandığını bile bilmeyen kişiler, işte tutuklu olarak yatmaktadırlar.” Böyle bir şey söz konusu değil yani kişilerin neyle suçlandığı ve hangi Ceza Kanunu maddelerine göre suçlandıkları kendilerine de söylenmekte, iddianamede de yer almaktadır. Dolayısıyla bu konuya da bu şekilde cevap vermek imkânımız var.

Kaynak: http://www.tbmm.gov.tr/develop/owa/sozlu_soru_sd.onerge_bilgileri?kanunlar_sira_no=73243

Atatürk Köşesi ☪

Dernek:

Kameramizdan..

Tavsiyeler


Namaz Vakitleri

Duyuru

Su an duyuru bulunmamaktadir.

 

Hayat PAYLAŞınca Güzel

Sitemize beğendinizmi?