ANKARA Milliyet

CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay’ın mesajını, TBMM Genel Kurulu’nun dünkü birleşiminde gündem dışı söz alan CHP Malatya Milletvekili Veli Ağbaba kürsüden okudu.

 

Ağbaba sözlerine, “Geçtiğimiz perşembe günü Manisa Milletvekili Özgür Özel ile birlikte parlamentonun parmaklıklar arkasındaki 8 milletvekilinden biri olan Mustafa Balbay’ı ziyaret ettik. Parlamento tarihinde bir ilk olacak. Halkın oylarıyla seçilmiş bir milletvekili parmaklıklar ardından seslenecek. Bu tarihi an, utanç verici konuşmanın sesi olacağım” diyerek başladı.

Ağbaba’nın okuduğu metine göre Balbay, “TBMM’nin 24. döneminin vücut bulmasını sağlayan 12Haziran seçimlerinin yıldönümü nedeniyle Silivri’den söz almış bulunuyorum” diye başladığı mesajında milletvekili arkadaşlarına şöyle seslendi:

“Ülkemizin zaman zaman içinden geçtiği olağanüstü dönemlerden birini daha yaşıyoruz. Şu anda oturduğunuz koltuklarda 8 eksik var. Bir yıldır o koltuklar boş. Sizden hiçbir kişisel talepte bulunmuyorum, sadece elinizi oylama düğmesine koyup bu sorunun yanıtını vermenizi diliyorum. Oylamada çıkacak sonuç kabulümdür. Sayın Başbakan, Sayın Milletvekilleri; Yüce meclisin kendisine iş edindiği konulardan birinin Türkiye’nin yakın geçmişisindeki bütün karanlık noktaları araştırmak olduğunu görüyorum. Geçmişteki hukuksuzluklar araştırılmalı. Ancak bugünü de unutmamanızı dilerim.

Üst üste yığılan iddianamelerin içeriği ise, insanların düşüncelerinin, mesleklerinin, sosyal yaşamlarının suç sayıldığı bir hukuksuzluklar zincirinden ibaret.

‘Hiçbir faaliyete katılmadan maaşını al’. Bu benim ahlaken kabul edebileceğim bir durum değil. Siz bana ‘Sen ilk 11’in içinde sahadasın ama topa dokunman yasak’ diyorsunuz. Halkı temsil etme görevini yerine getirmek istiyorum. Daha güzel bir Türkiye için Meclis zemininde her şeyi özgürce konuşacağımız günlerin özlemiyle saygılar sunuyorum.”

 

İmzalı önerge TBMM’de

CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay, kendi ıslak imzasıyla ilk kez TBMM Başkanlığı’na araştırma önergesi ve soru önergesi verdi. Meclis Genel Evrakı’nda kayda geçen önergelerin işleme alıp almayacağı merakla bekleniyor. TBMM Başkanlığı’nın CHP’lilerce verilen iki araştırma önergesini, imzacılar arasında Balbay’ın da bulunmasına rağmen işleme alarak kabul ettiği ortaya çıktı.

 


El yazisiyla metnin tümü

Atatürk Köşesi ☪

Dernek:

Kameramizdan..

Tavsiyeler


Namaz Vakitleri

Duyuru

Su an duyuru bulunmamaktadir.

 

Hayat PAYLAŞınca Güzel

Sitemize beğendinizmi?